Nye anbefalinger fra DIF/DGI:

Pr. den 6. januar er der nye restriktioner og dermed nye anbefalinger fra DIF/DGI og Dansk Tennis Forbund.

Se mere her: https://tennis.dk/forsamlingsforbuddet-saenkes-til-5-personer/

Som det fremgår af anbefalingen fra DIF/DGI, er det fortsat muligt at mødes og træne/spille med max 5 personer. Dette dog med forbehold for eventuelle kontrameldinger fra Kulturministeriet eller Randers Kommune.

Dog skal vi fra klubbens side på det kraftigste anbefaler at man KUN spiller med de samme personer og tænker ekstra meget på afstandskrav, kontaktflader og de kendte anbefalinger om hygiejne, afspritning, etc. Med andre ord – at vi alle bidrager med omtanke og samfundssind i denne svære tid.

Ovenstående anbefalinger kan som sagt blive reguleret fra dag til dag, og vi kan dermed komme i en situation, hvor vi lukker anlægget helt ned. I givet fald meldes dette ud såvel på Facebook samt hjemmeside.

Pas på jer selv – og hinanden!

Med venlig hilsen Bestyrelsen

Leave a Reply