Vi er delvist klar!

Opdateret 22. april 2020

Idag har vi åbnet klubbens kunstgræsbaner, bane 3 og 4 samt padelbanen og de kan alle bookes via bookingsystemet, når man har betalt sin kontingent for 2020 udendørs. Der arbejdes på at klargøre grusbanerne og følg med her og på Facebook med hvornår de forventes klare til åbning.
Træning forventes på nuværende tidspunkt at starte 4. maj. Yderligere info følger, da der skal ske tilpasning ifht. retningslinjer for spil jf. nedenstående.

Vær opmærksom på, at der ikke er adgang til klublokaler, omklædning og toiletfaciliteter.

Vi skal erindre om, at der i nedenstående link vil kunne læses om de regler, anbefalinger og opfordringer som findes i forbindelse med, at der nu er givet mulighed for at spille tennis udendørs. Husk at følge disse og hav respekt for hinanden og vis hensyn.

21. april 2020

Så kom den længe ventede melding fra DIF, DGI og Dansk Tennis Forbund om at det nu bliver muligt under visse restriktioner at genoptage tennisspillet udendørs.

Vi arbejder ihærdigt på at få implementeret restriktionerne samt få klar gjort banerne.

Vi vender hurtigst muligt tilbage til jer med en plan for åbningen af tennissæsonen udendørs 2020.

Læs her meddelelsen fra Dansk Tennis Forbund:

Leave a Reply