Tre JTU Fortjenstnåle uddelt

I forbindelse med JTU-formand David Servé besøg i Randers Tennisklub i anledning af første omgang af fejring af klubbens 125 års jubilæum benyttede han lejligheden til at uddele JTUs Fortjenstnål til tre personer med en lang tennishistorie i Randers og i det jyske.

Klubbens mangeårige formand Lars Elkjær fik tildelt JTUs Fortjenstnål med følgende motivering:

”Lars Elkjær, du har igennem mange år været indbegrebet af Randers Tennisklub. Du er formand på 20. år i træk, hvilket er rekord i RTK’s historie – og du har siddet i bestyrelsen siden du var 18 år (altså i mere end 30 år!!) – nonstop!! Det er i sig selv imponerende. Grunden til, at du ikke for længst er blevet træt, skal nok findes i nogle af de fine egenskaber, som du besidder – og som jeg kommer ind på lige om lidt😊

Og for lige at slå fast med det samme: Hvis man skærer en af dine DNA-strenge over (det skal jeg nok lade være med!), så er jeg sikker på, at man vil finde ud af, at de består af bittesmå mikroskopiske tennisbolde.

Dernæst vil jeg sige, at Lars er naturligt omdrejningspunkt for alle samarbejdsrelationer mellem forbund, union, kommune, sponsorer og andre samarbejdspartnere. Det siger også alt om Lars’ samarbejdende tilgang, at det for dig var helt naturligt her tidligere på året at skifte arbejdsgiver fra DTF til DGI. Det er den helhedsorienterede tænkning, der præger dig. Det er TennisDanmark og klubbernes og medlemmernes bedste, der ligger dig på sinde – ikke nødvendigvis om organisationen hedder DGI, JTU, DTF eller noget andet. Derudover er det i høj grad foreningstanken og fællesskabet om vores sport, der driver dig.

Og dét eksempel, som er dit, er virkelig værd at følge. Tak for det! For selv om det ikke direkte er din ansættelse i organisationen, vi hædrer dig for i dag, så har du jo aldrig været bleg for at give den en ekstra skalle – det gør du bare uden at tænke nærmere over det, tror jeg – både i jobbet, men i høj grad også som frivillig – til gavn for alle os ledere, udøvere og samarbejdspartnere!

Derudover har du altid fingeren på pulsen og været tæt på aktørerne for derigennem at være på forkant med udviklingen. Seneste eksempel er etableringen af Randers TK´s padel bane, hvortil klubben pt. oplever en kraftig søgning.

Lars, du går heller ikke af vejen for at give en hånd med i køkkenet eller andre praktiske opgaver ved arrangementer, ved jeg.

Du har også i en længere årrække været turneringsleder for en af de større turneringer i Jylland, Gudenå Cup.

Lars, jeg kan vist roligt sige, at du er en meget afholdt leder, der nyder stor og bred respekt. Med din naturlige positive udadvendthed er du god til at samle folk omkring dig. Din integrerende tilgang gør, at du er dygtig til at finde de enkelte personers stærke sider for at sætte dem i spil sammen med de øvrige kræfter i klubben.

Nu vil jeg så – med et af dine egne udtryk – gøre anstalter til at ”svinge leen” og runde af med at sige, at det er med stor fornøjelse, at jeg hermed overrækker dig JTU’s fortjenstnål. – Og jeg håber det varer mange år endnu, inden du bliver træt.”

Klubbens mangeårige træner og altmuligmand Niels Rokkjær fik tildelt JTUs Fortjenstnål med følgende motivering af Lars Elkjær:

”Som I nok kan se, så står der fortsat lidt blomster og gaver her på bordet. Vi er faktisk i den situation at Randers Tennisklub også har indstillet yderligere en person til en Fortjenstnål. En person der ligesom Jørgen har ydet en kæmpe indsats for tennissporten igennem mange år, en person der igennem mere end 20 år har ydet denne indsats i regi af Randers Tennisklub. Umiddelbart vil man typisk tildele Fortjenstnåle og hæder af denne slags gives normalt til frivillige ledere og dermed det man typisk vil karakterisere som værende en ”ildsjæl i sporten”. Men denne gang er der også tale om en person, der er på lønningslisten, men som i den grad også er en ildsjæl i sporten – primært i Randers, men også tidligere i andre dele af Danmark. Derudover også som instruktør i JTU´s korps af ambassadører.

En engageret, sympatisk, dedikeret og ærekær, men også beskeden person – en person, der har haft stor betydning for Randers Tennisklub igennem de seneste 20 år.

Det er en stor fornøjelse at jeg sammen med David Servé kan tildele JTU´s Fortjenstnål til Niels Rokkjær.”

Den tredje JTU Fortjenstnål blev tildelt Jørgen Nørgaard med følgende motivering:

”Jørgen, du meldte dig tidligt som frivillig leder i Nordkredsen sammen med bl.a. Erik Jan fra Hirtshals og Rene fra Frederikshavn. Du var i den forbindelse en af initiativtagerne til et klubsamarbejde mellem klubberne i Frederikshavn og omegn. Et samarbejde, der i dag lever i bedste velgående.

Også gennem din aktive politiske deltagelse ved JTU’s regionsmøder, generalforsamlinger mm. har vi nydt godt af dine altid gennemarbejdede og engagerede indspark i debatterne. Enige er vi heldigvis ikke altid – for det er også noget af det, der gør en organisation levende: At vi tør udfordre hinanden, stille de gode spørgsmål for derefter at kunne tage en balanceret beslutning – for derefter at komme videre. Og her er du altid garant for kvalificeret og engageret med- og modspil. Det skal du have tak for😊

Jørgen, du har din opvækst som ung tennisspiller i Frederikshavn TK, hvor du altid har været vellidt og respekteret for dit store stykke arbejde, både som frivillig og som lønnet.

Du var en af de teknisk bedste spillere i klubben som junior. Du valgte tidligt at gå trænervejen og gjorde et kæmpe arbejde i klubben på den front. Du har spillet junior og senior -turneringstennis for klubben. Du har ligeledes fungeret som formand i klubben.

Også efter du flyttede fra byen, har Frederikshavn TK nydt godt af dine gode trænerevner. Rigtig mange andre klubber i det nordjyske har også nydt godt af din træning.  Hjørring, Hirtshals, Tversted, Brønderslev, Dronninglund og Aalborg-området har du haft under dine kyndige vinger. Du har tillige været JTU-instruktør, hvor du bl.a. turnerede omkring i jyske klubber med træningsevents for forskellige målgrupper.

Du har gennem årene også sat dit præg på træneruddannelsen på forbundsplan.

Selv om noget af det arbejde, jeg har nævnt her, har været lønnet og egentlig ikke i sig selv er genstand for motivering af det jeg snart vil overrække dig, så er det jo sådan med dig, Jørgen, at sådan som jeg kender dig, så er du bestemt ikke bange for at give noget ekstra – af dig selv. Du kan simpelthen ikke lade være, når man som dig har tennis i blodet. Derfor er jeg overbevist om, at man får langt mere, end hvad man betaler for som arbejdsgiver, når det er Jørgen, der er den ansatte!!

Hermed og med den motivering er det mig en fornøjelse at overrække dig JTU’s Fortjenstnål.”

Randers Tennisklub ønsker alle tillykke og glæder sig til det fortsatte samarbejde!

Leave a Reply