Stramninger af COVID-19 restriktioner

Forsamlingsforbuddet
Efter pressemødet fredag aften er forsamlingsforbuddet gået fra 50 til 10 med virkning fra mandag den 26. oktober 2020.

Det betyder, at vi skal opfordre alle til at være opmærksomme på hvor mange, som befinder sig i klubbens lokaler og medvirker til at overholde de skærpede regler og også tage hensyn til klubbens trænere, som også benytter lokalerne.

Ifht. træningshold er der umiddelbart ikke større ændringer, idet kun er vores junior skumtennis-hold, som består af mere en 10 personer, men da det er børn, er de ikke omfattet af det lavere forsamlingsforbud. Børn-forældre skum afventer vi pt. en udmelding fra organisationerne om, hvordan vi her skal forholde os.

Mundbind
Fra torsdag den 29. oktober 2020 vil der være krav om at der også benyttes mundbind når der færdes i idrætsfaciliteter.

Vi forventer mere specifikke retningslinjer og guidelines de nærmeste dage og så vil vi naturligvis opdatere jer om dette. Vi kommer med en fornyet udmelding senest onsdag den 28. oktober 2020.

De bedste hilsner – og husk nu at passe på hinanden og jer selv

Bestyrelsen

Leave a Reply