Holdturnering Indendørs 2018/2019 for Randers Tennisklub

Indendørssæsonen er nu skudt i gang rundt omkring i Danmark, hvilket også betyder at det er ved at være tid til holdturnering igen. I år har vi i Randers Tennisklub tre herrehold og et enkelt damehold i aktion i seniorregi, hvilket betyder at der bliver en masse god tennis at se i vores hal.

Den første runde af holdturneringen skydes i gang den 27. oktober 2018, og derfor er der nu blevet udsendt puljer til diverse hold. Herunder kan I danne jer et overblik over vores seniorhold, samt hvor de spiller i første runde:

Dame 1. Division:
Vores damehold ligger i en meget spændende pulje med nogle rigtig stærke hold. Første opgave for pigerne bliver d. 27/10 klokken 11.30, på hjemmebane mod Svendborg 1.
Bonusinfo: Svendborg var det hold pigerne slog i Play off for at rykke i 1. division udendørs!

Herrer 2. Division:
Vores bedste hold hos herrerne skal i denne sæson spille i 2. division, og det bliver uden tvivl spændende at følge dem. Herrerne åbner mod Skive 1 på hjemmebane den 3/11 klokken 09.30 på hjemmebane.

Herrer Liga 1:
Efter den nye struktur hos DTF, hedder rækkerne lige under divisionerne nu Liga. Her har vi to hold, og det første af holdene ligger i Liga 1. Første opgave for dem bliver mod på udebane mod Kolding, den 3/11. Kamptidspunktet er endnu ikke fastsat.

Herrer Liga 2:
Vores andet hold i Liga-rækkerne, er herrerne i Liga 2. Liga 2-herrerne åbner deres holdturnering mod AGF 1, den 3/11 på hjemmebane klokken 14.30.

Der ønskes al held og lykke til samtlige af vores hold! Vi håber at se folk i hallen til kampene, så kom og bak op om Randers Tennisklub!

Leave a Reply