Forlængelse af forsamlingsloftet til 13. december 2020 – mundbind er fortsat et krav og ikke kun en anbefaling.

Regeringen har meddelt, at forsamlingsloftet begrænsninger forlænges og vil nu være gældende foreløbigt til den 13. december 2020.

Det betyder, at børn og unge til og med 21 år fortsat er undtaget fra det generelle forsamlingsforbud på 10 ved idrætsaktiviteter. Ved idrætsaktiviteter for børn og unge gælder således fortsat et forsamlingsforbud på 50 inklusiv træner og eventuelle andre nødvendige voksne.

Voksne over fra 22 år må desværre fortsat kun træne og spille i mindre grupper på maksimalt 10 inklusiv træner.

De opdaterede retningslinjer for padel og tennis kan altid findes på www.tennis.dk/corona

Mundbind fortsat et krav – ikke kun en anbefaling!
Vær opmærksom på, at der fortsat er krav om brug af mundbind i klubbens faciliteter med undtagelse af, når du spiller eller er siddende i klubfaciliteter. Med andre ord også, når du går til/fra omklædning eller klublokalet. Dette er et myndighedskrav og dermed ikke op til egne medlemmers ”tolkning”.

Læs også opfordringen fra Randers Kommunes kommunaldirektør Jesper Kaas Schmidt her – https://amtsavisen.dk/artikel/nu-g%C3%A6lder-det-smitten-stiger-i-randers-og-derfor-skal-restriktioner-og-retningslinjer-overholdes-ogs%C3%A5-i-fritiden.

Husk at vi skal passe på hinanden!

Med venlig hilsen
Trænerteam samt bestyrelse

Leave a Reply