Farvel og tak for en stor indsats igennem mange år Ole Juel-Blicher.

Velkommen til i bestyrelsen Sussie Højvang Rasmussen.

Ved generalforsamlingen i Randers Tennisklub mandag den 25. februar blev det til både et “farvel” og “velkommen”.

Ole Juel-Blicher fik disse ord med på vejen af formand Lars Elkjær:
“Ole – så er det blevet tid til at sige ”farvel og tak for denne gang” – i bestyrelses sammenhæng.

Du har været med omkring klubbens ledelse igennem mange år – en del år i bestyrelsen og en del år i forbindelse med Gudenå Cup. Du har næsten siddet ”non-stop” i bestyrelsen i alle de år jeg har været formand (siden 2001).

Det har altid været en fornøjelse at samarbejde med dig – både i og udenfor bestyrelseslokalet. Du har altid formået at kigge i flere retninger, bevare overblikket og undgå tunnelsyn. Du har givet god sparring, selv når det har været indenfor områder, der ikke umiddelbart lå indenfor dit ”domæne”. Derudover har du de seneste år været meget tydelig i din motivering af etablering af Padel bane – og jeg er naturligvis forundret over at du nu har valgt at træde ud af bestyrelsen inden projektet er realiseret 😊

Ole – der skal lyde en stor tak for din indsats for klubben igennem mange år. En stor tak for din måde at være på!

Endeligt så har jeg en fornemmelse af at vi slet ikke kommer til at undvære dig – du er jo tovholder på en del omkring vores torsdagsbridge og mon ikke vi også får brug for noget assistance i forbindelse med turneringer eller andet, hvor vi kan have held til at trække på dig.”

Sussie Højvang Rasmussen, der både selv spiller og har børn på juniortræningshold, indtræder i bestyrelsen med følgende afsæt:
“Jeg ønsker at bidrage til den positive udvikling klubben er i. Jeg vil gerne arbejde for at skabe sammenhæng, sammenhold og aktiviteter for juniorer, seniorer, motionister samt turneringsspillere”