Corona opdatering! Mundbind påkrævet

Med virkning fra den 19. december og foreløbig frem til den 17. januar, er der indført opdaterede restriktioner.

Mundbind er påkrævet i klubbens område, bortset fra når man er på banen. Se nedenstående information fra Randers Kommune.

Der er IKKE lukket ned for at medlemmer kan spille i faste grupper, men alle klubarrangementer, bridge, Drop-In, træning, turneringer og events aflyses indtil videre. Yderligere opdatering følger senere.

Til forenings- og idrætslivet i Randers Kommune

Der blev i går den 17. december 2021 indført yderlige Covid-19 restriktioner.

For idrætsområdet betyder det at:

  • Der er forbud mod tilskuere til større sportsbegivenheder fra søndag den 19. december og foreløbigt fire uger frem. Dvs. eliteidrætten kan stadig fortsætte, men nu uden tilskuere på lægterne.
  • Der er indført krav om at alle over 12. år bærer mundbind i haller og andre lokaler på idrætsområdet (dog ikke under idrætsudøvelsen). Dette gælder også fra søndag morgen og frem til den 17. januar. 
  • Endelig opfordres der til, at man ikke deltager i indendørs foreningsaktiviteter, herunder idrætsaktiviteter mv. i juleferien. Opfordringen gælder indtil 5. januar 2022, hvor grundskolerne genåbner.
  • DIF og DGI opfordrer til, at aflyse større sociale arrangementer, herunder julefrokoster i foreningsregi.

Endelig kan vi oplyse, at DIF på deres hjemmeside skriver at der afholdes Sektorpartnerskabsmøde på mandag den 20. december. Her vil DIF, DGI og andre i de berørte sektorer blevet indkaldt til møde med Kulturministeriet. Her vil ministeren give en status på de aktuelle restriktioner og kompensationsordninger. Mere om dette senere.