Årets Ildsjæl 2021 – Martin Leerhøy

Årets Ildsjæl 2021 – stort tillykke til Martin Leerhøy

Formand Lars Elkjær motiverede bestyrelsens valg af Martin:
“Årets Ildsjæl 2021 er en person, der på mange måder har en lidt atypisk aktie i tennisklubben. Vedkommende spiller stort set ikke tennis mere og personen har ingen børn der spiller tennis.

Der er tale om en person, der ofte er trådt til, når tennisklubben har haft brug for en hjælpende hånd – enten på træningsbanen eller i forbindelse med praktiske opgaver, det kan være råd til baneklargøring eller i forbindelse med fx fødselsdagsarrangementet.

Der er tale om en person der igennem mere end 3 årtier har haft sin gang i tennisklubben. En person der også tidligere har siddet med i turneringsudvalget omkring Gudenå Cup, siddet med i diverse andre udvalg, været turneringsspiller i mange år i klubben tidligere. Men alt i alt en person, der igennem mange år har ydet en indsats – ikke for egen skyld – ikke for sine børns skyld – ikke på grund af en ambition om at blive ”set” eller ”hørt”, men på grund af en interesse for klubben og en ”kærlighed” til Randers Tennisklub.

Det er derfor en stor fornøjelse at kunne udnævne Martin Leerhøy til Årets Ildsjæl 2021! Stort tillykke og lad os give Martin en stor hånd! 😊

Bonusinfo:
Siden 2014 har det været en årlig tradition at uddele prisen “Årets Ildsjæl” i samarbejde med Danske Bank som er en af klubbens hovedsponsorer.
Prisen uddeles hvert år i forbindelse med klubbens fødselsdag og torsdag den 24. juni var Michell Vestergaard Nielsen fra Danske Bank Randers med til at overrække den flotte hæder til Martin.

I forbindelse med uddeling af prisen, var der faktisk i år en ekstra uddeling af en “anerkendelse”. Denne gik til Tommy Jensen Bay med følgende motivation fra Lars Elkjær:

“Faktisk så skal vi lige starte med at give en anerkendelse til en person, der rent faktisk ikke bliver kåret til Årets Ildsjæl – men en person der har ydet en ganske særlig indsats med nogle helt specifikke opgaver i denne sæson. En person der er gået forrest i forhold til såvel børnetræning og skolebesøg – samtidigt en person der også har valgt at være tovholder på Drop In for seniorer samt ligeledes indgå i udvalgsarbejde i forbindelse med vores aktiviteter.

Derfor – en velfortjent anerkendelse til Tommy Jensen Bay – lad os give ham en stor hånd! Tak for indsatsen – vi krydser naturligvis fingre for at du har lyst til at bidrage i klubben i mange år fremover! 😊