Årets Ildsjæl 2019 – Knud Petersen

I forbindelse med fejring af klubbens 124 års fødselsdag blev Knud Petersen kåret til “Årets Ildsjæl 2019”. Et stort tillykke med den flotte hæder til Knud.

Prisen er stiftet i samarbejde med Danske Bank tilbage i 2014 og er siden da blevet uddelt i forbindelse med fejring af klubbens fødselsdag. Se liste over tidligere vindere her!

I forbindelse med uddeling af prisen fik henholdsvis klubben og Knud følgende fødselsdags- og hyldesttale med på vejen af formand Lars Elkjær:

”Randers Tennisklub – 124 år!

Nu er en fødselsdag jo en festdag og derfor er det på sin plads med skåltaler og højt humør. Flaget er hejst, solen skinner og pølserne er snart klar – så alt er godt! 😊

Men jeg vil skåne jer for en meget lang tale – blot konstatere at når man er 124 år gammel som Randers Tennisklub, så har man fået nogle skavanker hen ad vejen. Men omvendt så bliver man kun 124 år, hvis man er både sejlivet og i fornuftig form. Så det passer nok meget godt på Randers Tennisklub – der er helt sikkert nogle skavanker, altså områder hvor vi kan udvikle klubben og blive endnu bedre, men det er også helt sikkert at vi trods alt er i ret god form og sikkert også sejlivet – og grundformen igennem mange år har været ret god.

Næste år runder vi 125 år og har planer om at fejre dette jubilæum på behørig vis. Så vi forventer at der henover året bliver flere jubilæumsarrangementer og derudover de 125 år fejres ved en festlig komsammen i klubben henover sommeren 2020. Det glæder vi os meget til at fejre sammen med jer alle! Gode ideer til vores jubilæumsfejring eller en lyst til at give en hånd med, så er man meget velkommen til at tage fat i mig.

Som det sikkert fremgår, så er vi i gang med at lave en Padel bane, som vi forventer os meget af i klubben. Vi forventer at Padel banen indvies lige i starten af sommerferien – med andre ord indenfor de kommende 2 uger. Henover weekenden vil vi sende nyhedsbrev ud om Padel opstarten her i klubben – og også annoncere detaljer på såvel facebook samt hjemmesiden. Så hold øje med mail og vores elektroniske platforme henover de kommende dage. Padel er til orientering spået til at blive den motionsform i verden, der får mest vækst henover de kommende 10 år. I Danmark var der for 2 år siden 3 baner – når vores bane står færdig, nærmer vi os 50 baner i Danmark. Derudover er der mindst yderligere 20 baner på vej. Glæd jer – det er en vanvittig sjov sport!
Vi kommer til at sælge op til 75 medlemskaber i første omgang – så det er måske med at være hurtig ved tasterne, når der åbnes for dette i nær fremtid.

Vi har igennem mange år haft et meget solidt samarbejde med en lang række samarbejdspartnere og sponsorer – et godt samarbejde med Randers Kommune og Arena Randers. En god trænerstab, der er med til at sikre gode tilbud om træning til alle medlemmer uanset alder og niveau. Sidst men ikke mindst – en stor skare af frivillige hjælpere både i bestyrelse, diverse udvalg og i ad hoc funktioner. Frivillige der er med til at få klubben aktiviteter og motorrum til at fungere. En af dem skal vi hylde lige om lidt…

Randers Tennisklub har i samarbejde med Danske Bank siden 2014 uddelt prisen ”Årets Ildsjæl”. I forbindelse med fejring af vores fødselsdag (som egentlig er den 24. juni) benytter vi anledningen til at hylde en ildsjæl, der yder en stor indsats i Randers Tennisklub. Det behøver ikke være en mangeårig indsats, men kan også være en stor og helt aktuel indsats indenfor et bestemt område. Som nævnt er prisen stiftet i samarbejde med Danske Bank og i den forbindelse vil jeg kort give ordet til Christina Stenholt Sørensen fra Danske Bank Randers, der er kommet her i dag for at være med til at overrække den flotte hæder.

Christina Stenholt Sørensen: Takkede for ordet og fortalte om Danske Banks incitament for at være sponsor i klubben – og samtidigt være med til at anerkende Årets Ildsjæl. Frivilligheden står som en af de væsentligste ingredienser i et godt foreningsliv – og Danske Bank er glade for at kunne være med til at anerkende dette. Derudover er det en fornøjelse at se at sponsoratet til klubben går til at udvikle og lave gode aktiviteter for klubbens medlemmer! Stort tillykke fra Danske Bank til den ildsjæl vi om lidt skal hædre!

I år har en fuldstændig enig bestyrelse valgt at lade hæderen gå til en af de personer, som ikke er så synlig i klubbilledet – men som er vital for at klubbens motorrum drejer rundt. Ja, faktisk at maskinen er velsmurt og at alt fungerer som det skal. Personen vi om lidt skal hædre har igennem en årrække varetaget indendørs udlejning, medlemskartoteket og kontingentopkrævninger. Derudover har han altid været parat med en hjælpende hånd, når Niels´ superbruger IT licens ikke har været tilstrækkelig. Klubbens reservations PC har også været til helbredstjek og akutte operationer ind imellem. Opgaverne bliver altid løst meget punktligt – og altid med et ansvarligt og driftssikkert afsæt. Som de fleste af jer nok allerede har gættet, så er der tale om Knud Petersen.

Derfor – giv en kæmpe hånd til Knud Petersen som anerkendelse for den flotte hæder – Årets Ildsjæl 2019 i Randers Tennisklub!

Med de ord er der blot tilbage at sige ”tillykke” til Randers Tennisklub med de 124 år. Tillykke til Knud med kåringen som ”Årets Ildsjæl 2019”. Endnu engang tak til Danske Bank for støtten til denne pris og klubben.

Klubben er om lidt vært for lidt mad og drikke! Men inden da synes jeg lige at vi skal råbe et ”leve” for tennisklubben – 3 korte og 1 langt. Randers Tennisklub længe leve! Hurra x 4 😊

God fornøjelse her i dag og ikke mindst god sommer til jer alle!”

Leave a Reply